RADUMOS DEĞİRMENİ

 

    Isparta’ya giderken demiryoluyla karayolunun kesiştiği yerin ileri sağında bir su değirmeni idi. Geceden eşeklere yük sarılır, gidilir, öğütülür gelinirdi. 1945 lerden sonra terkedildi. İlgisizlikten yıkıldı gitti.

 

 

RİCHARD L.TAPPER

 

    Eşiyle beraber Eğirdir’de 1984 yılından önce Sosyal Antropoloji açısından birkaç yıl kalarak inceleme yapmıştır. Karısı Nancy de halk arasında sıcak temas kurup yardımcı olmuştur.

    Abdullah Naci Kartal’ın dediğine göre Tapper’lerin 28.9.1984 ten sonra Eğirdir’le bir ilgisi olmamıştır.

    I.Eğirdir Sempozyumu kitabında yabancı dilde Eğirdir’le ilgili yayınlar bölümünde onlarla ilgili şöyle bir bilgi vardır.

·        TAPPER, Nancy; Gender, Movement and Exchange in A Turkish Counity (Eğirdir) ; London 1987

·        TAPPER, Nancy; “Thank God We’re Secular!” Aspects of Fundamentalizm in A Turkish Town (Eğirdir), Forthcaming in L. Caplan (e.d.) Aspects of Fundamentalizm, 1988

    Bu eserler henüz incelenip yayım yapılmadığı için, özellikleri hakkında bilgimiz yoktur.

 

RUMLAR

 

    Başlangıçta Eğirdir’de de oturan Rumlar 1568 den sonra Ada’da toplanmışlardır. Türklerin Ada’da yerleşmeleri ise 1403 de Timur’un Eğirdir’i fethinden sonradır. Rumların Eğirdir merkezde kaldıkları süre içinde kiliselerinin nerde olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Yalnız Kubbeli Mescitin olduğu yerin bir kilise yeri olduğu söylenirse de kesinliği konusunda belge yoktur.

 

 

RÜŞTİYE  

 

    Rüştiye 1872 yılında Burhanzade Hacı Murat öncülüğünde, kardeşi Hacı Burhan, Hatıpzade büyük Salih, Sadullah Efendizade Rıza, Tığlızade Hacı Hafız Mehmet, Hacı Memiş Ağazade Hafız Mehmet, Hacı Sadık Efendilerin çalışmalarıyla açıldı. Bina üç oda bir dershane olmak üzere iki katlı olarak yapıldı. 1901 yılına kadar kullanıldı. Sonra yıkılıp karşısına daha büyük iki katlı bir bina yapıldı. Alt katı İptidai, üst katı Rüştiye olarak kullanıldı.